Kobiece perspektywy

WARTOŚCI

WARTOŚCI

Katarzyna: Czym jesteście WARTOŚCI?
WARTOŚCI:
Jesteśmy czymś cennym, czasem tak drogocennym, że aż bezcennym. Przedmiotem pożądania, wartym zachodu ze względu na dążenia i cele konkretnej kobiety. Zewnętrznym przejawem naszej obecności jest obserwowalne zachowanie.

Możemy mieć charakter materialny, co dotyczy na przykład: pieniędzy czy różnych dóbr materialnych lub niematerialny, jak ma to miejsce w przypadku: miłości, zdrowia, lojalności czy komfortu. Badacze tworzą zróżnicowane katalogi nas i naszych rodzajów. Zapewne natkniesz się na wartości; indywidualne, społeczne, absolutne, estetyczne, poznawcze itd..


K: Co macie wspólnego z systemami?
WARTOŚCI:
Ponieważ jedna osoba może cenić wiele rzeczy, dla każdej tworzymy względnie spójny zbiór - system. W jego granicach podmiot nas hierarchizuje.
Dobrą praktyką jest ustalenie dla siebie 10 najważniejszych, a następnie wybranie z nich pierwszej 5-tki czyli TOP - 5W (dokładnie w tej kolejności!). Wybór wiążę się z zachowaniem świadomości mniejszej wagi lub nieistotności pozostałych. Praktyka ta pozwala zobaczyć, że powiązania między nami nie są wyłącznie liniowe a cyrkularne (przypomnij sobie sprzężenie zwrotne a rozgryziesz sprawę) czy innymi słowy sieciowe.

Oto trzy przykłady z praktyki coachingowej kobiecych TOP-5W:

 1. bezpieczeństwo, kreatywność, odpowiedzialność, osiągnięcia, wspólnota
 2. miłość, rozwój osobisty, kariera, harmonia, podróże
 3. rodzina, miłość, zdrowie, odwaga, spójność.


K: Jakie potencjalne korzyści przynosicie kobiecie?
WARTOŚCI:

 1. stanowimy podstawę rozróżniania pomiędzy czymś istotnym w życiu a nieistotnym
 2. kierujemy wyborami, bez względu na to czy kobieta czyni je z ŚWIADOMOŚCIĄ czy bez niej
 3. wspomagamy ustalanie celów i priorytetów
 4. pomagamy tworzyć wartościowe życie, związane z preferowaną tożsamością (stajesz się tym kim chcesz i podejmujesz preferowane sposoby funkcjonowania; por. tekst Preferowana tożsamość w zakładce: Składniki sukcesu)


K: Jakim zmianom podlegacie w linii życia kobiety?
WARTOŚCI:
Mogą zmieniać się poszczególne elementy czyli wartości tworzące wspomniany system. Zmianom może też ulec czy ulegać hierarchia - przewartościowania związane są tak z rozwojem i osiąganiem dojrzałości, jaki i z dramatycznymi wydarzeniami życiowymi. Dla części kobiet, które weszły w dorosłość i rozgościły się w niej, pozostajemy niezmienne. Zwykle do lat trzydziestych życia kobiet ulegamy stabilizacji.
Istotna zmienność dotyczy sposobów realizacji poszczególnych wartości, podyktowana osobistym rozwojem, cywilizacyjnym i kulturowym.


K: Jakie możecie dać wskazówki kobiecie by skorzystała z Was najlepiej jak tylko to możliwe?
WARTOŚCI:

 1. uświadom sobie nas, zwłaszcza TOP - 5W, byś nie gubiła się jak napisała Iwona Majewska-Opiełka: pomiędzy wołaniem duszy a kolejnym zawołaniem najnowszej reklamy albo księdza z ambony
 2. kieruj się nami i sprawdzaj czy zachowujesz spójność z nami
 3. opanuj i doskonal umiejętności związane z praktyczną realizacją nas
 4. mądrze rozwiązuj konflikty związane z nami.Dobra wiadomość: Napisz do mnie maila, w którym podzielisz się swymi refleksjami odnośnie wartości - w zamian otrzymasz listę wartości, z którą będziesz mogła pracować np.

 1. określisz TOP-5W czyli swoją piątkę najistotniejszych wartości
 2. uświadomisz sobie w jaki sposób poszczególne definiujesz i wiążesz ze sobą
 3. sprawdzisz czy Twoje cele życiowe są z nimi spójne.