Kobiece perspektywy

STYL

STYL

Dobry wygląd wciąż pozostaje w cenie. Wymaga spełniania, przynajmniej minimum, standardów we własnej grupie odniesienia oraz całego szeregu aktywności. Czesania, dbania, pielęgnowania, odżywiania, nawilżania, relaksowania, malowania, opalania, oczyszczania, wklepywania, balsamowania, farbowania, masowania, ćwiczenia, rozciągania, depilowania, regenerowania, modelowania.
Wymieniać można by dalej, zatrzymajmy się na kreowaniu własnego STYLU.


STYL - aspekt wizerunku, ekspresja siebie samej, jeden z rozdziałów historii o sobie.
Praktycznie patrząc na sprawę, STYL to pakiet charakterystycznych cech wyglądu, sprecyzowany i autoryzowany przez konkretną kobietę. Zapewnia tożsamość, rozpoznawalność i poczucie stałości.
Bardziej magicznie rzecz biorąc, to coś co wymyka się słowom, coś nieopisanego, coś co się po prostu ma. STYL żyje pomiędzy składowymi wyglądu, tak jak treści między słowami.
Gryząc zaś temat pośród katalogów znaleźć można gotowe STYLE, dla przykładu: klasyczny, street fashion, vintage, militarny, zen czy boho. Jest w czym wybierać, z czego kreować i w razie chęci, co ze sobą miksować.

Jeśli kobieta wie kim chce być i jak żyć (por. tekst: tożsamość preferowana) nie zgubi się w gąszczu możliwości, dobrych rad i para-rad, nie znajdzie się mentalnie w palącym ogniu krzyżowym oczekiwań, wymagań i żądań typu must have.


Dobry STYL czyli jaki? To zależy od tego kto odpowiada na tak postawione pytanie, gdyż obserwatorzy rzeczywistości, kierują się im odpowiadającymi kryteriami i motywami. Innej odpowiedzi możemy się spodziewać od naczelnych pism modowych z najwyższej półki czy od projektantów - mistrzów światowej sławy, innej od specjalistów etykiety biznesowej czy PR, innej od współczesnych skandalizujących dandysów, jeszcze inaczej spojrzą anarchiści czy poeci itd.

To co wydaje się stanowić wspólne mianowniki dla definicji dobrego STYLU to:

  1. w ogóle posiadanie zindywidualizowanego stylu; Coco Chanel mawiała: istnieje tyle stylów ile kobiet
  2. bycie ubraną, a nie przebraną – kobieta rzeczywista i opowiadająca swym wyglądem jakąś prawdę o sobie; ubrana tak by w każdej chwili gdzieś wejść, przysiąść się i być postrzeganą jako realna osoba
  3. strój korespondujący z zawartością wnętrza
  4. wieloaspektowy komfort właścicielki: fizyczny, psychiczny, interpersonalny, itd.
  5. interesujący wygląd podkreślający atuty urody, wyposażony w odrobinę nonszalancji
  6. zgodność z poczuciem estetyki i harmonii, sztuki kompozycji
  7. byle jakość, niedopasowanie, zaniedbanie, niedostosowanie do okoliczności, dalece osamotniony gust, nawet jeśli charakterystyczne odpadają w przedbiegach.


Dobra wiadomość: Odkrycie i zżycie się ze swoim stylem ułatwia i ubarwia życie oraz wspiera urzeczywistnianie tożsamości preferowanej.